Ewa Serafińska
Front-end Deweloper
Freelancer
 • Kraj:
  Polska
 • Zamieszkanie:
  Białystok
 • Wiek:
  43
Niemiecki
Angielski
Hiszpański
Html5
Css3
Js
React js
Bootstrap
 • Node js
 • Sass
 • RWD, Webpack
 • GIT

Szwajcaria z polskiej perspektywy

Fot. Ewa Serafińska

Alpejskie krajobrazy zapierają dech, szczyty gór sięgające do nieba, szmaragdowe doliny, błękit jezior oraz urokliwe miejscowości emanują i zachwycają. Oczywiście tak postrzegam Szwajcarię, bez żadnych wątpliwości jeden z najbardziej urokliwych krajów Europy a może i nawet świata. Poprzez piękne krajobrazy, historię i architekturę, 4 języki urzędowe: niemiecki, francuski, włoski, retoromański po wielokulturowość. Punktualność, zadaniowość to dewiza Szwajcarów. Poznaj niektóre zakątki, zanurz się w najciekawszych atrakcjach i krajobrazach tego niezwykłego kraju.

Ciekawostka :)

Punktualność kojarzy się oczywiście ze Szwajcarią a dokładniej ze szwajcarskim zegarkiem. Jest nie tylko najlepszy ale i pierwszy na świecie. Większość osób docenia jakość, jaką prezentują szwajcarskie zegarki, jednak niewiele wie, że pierwszy zegarek na świecie wymyślono w Genewie. To właśnie tutaj w 1839 roku pierwszy zegarek na świecie stworzyli – uwaga – dwaj polscy imigranci! Antoni Patek i Franciszek Czapek są wynalazcami zegarka. Jak widać ciekawostki o Szwajcarii zawierają także polskie smaczki!

 • 60% powierzchni kraju znajduje się na terenie Alp
 • Szczyt Matterhorn o wysokości 4478 m n.p.m. jest najbardziej rozpoznawalnym i fotogenicznym szczytem
 • Aż 48 spośród 82 alpejskich czterotysięczników
 • Szwajcaria nie ma stolicy(Siedziba rządu to Berno)
 • Szwajcaria składa się z 26 kantonów

Z przyjemnością chcę opisać odczucia i refleksje człowieka - Polaka, który od wielu lat mieszka, pracuje i przebywa na terenie Szwajcarii, abyście nawet nie mając możliwości doświadczenia podrózy do Szwajcarii mogli ją zobaczyć jego oczami, poznać jego spojrzenie na jedno z najpięknieksych miejsc na ziemi - krainę stu dialektów. Czy trudno być Polakiem na terenie kraju strefy Szengen? Czy Szwajcarzy są uprzedzeni, czy wręcz przeciwnie życzliwi i gościnni, jak wskazuje na to ich wielokulturowość i wielowyznaniowość. Ile prawdy jest w stereotypach? Wkrótce więcej na moim blogu...

Podróż przecież nie zaczyna się w momencie, kiedy ruszamy w drogę, i nie kończy, kiedy dotarliśmy do mety. W rzeczywistości zaczyna się dużo wcześniej i praktycznie nie kończy się nigdy, bo taśma pamięci kręci się w nas dalej, mimo że fizycznie dawno już nie ruszamy się z miejsca. Wszak istnieje coś takiego jak zarażenie podróżą i jest to rodzaj choroby w gruncie rzeczy nieuleczalnej.
Ryszard Kapuściński

Podróże to jedyna rzecz, na którą wydajemy pieniądze a stajemy się bogatsi. Autor tej sentencji nieznany, ale ileż w tym szczerości. Podróży nie należy zaplanować, odbyć i odhaczyć. Podróż należy doświadczyć w pełnym tego słowa znaczeniu. Poznać każdy z jej uroków, często marzymy czytając o dalekich podróżach, innych kulturach, ludziach, którzy patrzą z innej persektywy na życie niż my, mają inne watrości i odmienne sprawy dają im poczucie szczęścia i spełnienia. Czytając podróżnicze ksiązki, felietony, blogi pragniemy choć raz doznać tych wrażeń na własnej skórze, których zasmakowali inni. Czasem wystarczy naprawdę niewiele, żeby ruszyć się z fotela i zrealizować swoje marzenie.

Ciekawostka :)

Punktualność kojarzy się oczywiście ze Szwajcarią a dokładniej ze szwajcarskim zegarkiem. Jest nie tylko najlepszym ale i pierwszy na świecie. Większość osób docenia jakość, jaką prezentują szwajcarskie zegarki, jednak niewiele wie, że pierwszy zegarek na świecie wymyślono w Genewie. To właśnie tutaj w 1839 roku pierwszy zegarek na świecie stworzyli – uwaga – dwaj polscy imigranci! Antoni Patek i Franciszek Czapek są wynalazcami zegarka. Jak widać ciekawostki o Szwajcarii zawierają także polskie smaczki!

Bądź bohaterem swojego życia i znajdź odwagę do spełniania marzeń.
Jacek Walkiewicz

Moim marzeniem była podróż do Szwajcarii i zrealizowałam to...

 • Data:
  29.06.2017
 • Autor:
  Ewa Serafińska
 • Miejsce:
  Szwajcaria

Podobne posty

Szwajcaria zdjęcie z kolejki górskiej
Szwajcaria cz.1
Szwajcaria z polskiej perspektywy
Więcej
logo liftprojekt
logo artpark
logo be2biz
logo dlugpol
© 2023 Ewa Serafińska
Autor:  evait.pl

Ewa Serafińska

Freelancer